اخبار علمی و تخصصی

شما در این فسمت می توانید با جدیدترین اخبار علمی و تخصصی روز دنیا آشنا شوید. لطفا نظرات خود را از طریق ایمیل

.برای شرکت ارسال نمایید

متن کامل اخبار

: استیون هاوکینگ

1395/07/04

اگر موجودات فضایی با ما تماس گرفتند ما نباید به آنها پاسخ دهیم
Image 03
 

استیون هاوکینگ مانند آنچه که قبلا گفته بود، اعلام کرد اگر موجودات فرازمینی تماس گرفتند نباید به آنها پاسخ بدهیم، حداقل بدون تمهیدات دفاعی. نظریه پرداز و فیزیکدان مشهور حالا میزبان فیلم کوتاه "اماکن مورد علاقه استیون هاوکینگ" است. این فیلم کوتاه هاوکینگ را در سفرتصویری اش به دور دنیا با کامپوترش دنبال می کند. در این سفر بیننده گوشه چشمی به سیاه چاله ها و Gliese 832c دارد. خارج از منظومه شمسی سیاره ای است که به گفته دانشمندان می تواند در آن حیات وجود داشته باشد. در حقیقت Gliese 832c نزدیکترین سیاره محتمل برای زمین دوم است. در آگوست امسال دانشمندان اعلام کردند سیاره پروکسیما2 که به دور ستاره پروکسیما می چرخد (نزدیک ترین ستاره شناخته شده به خورشید کهکشان راه شیری) دمایی دارد که آب به صورت مایع می تواند در آن وجود داشته باشد و احتمالا انسان می تواند به آن عادت کند. اما اگر از هر کدام از این مکان ها سیگنالی دریافت شد، هاوکینگ هشدار داد که نباید زیاد برای سلام کردن به آنها مشتاق باشیم. به گفته USAtoday هاوکینگ در این فیلم کوتاه می گوید "ما باید برای پاسخ دادن به آنها محتاط باشیم". گفتگو با یک تمدن پیشرفته می تواند مانند این باشد که آمریکایی اصیل بخواهد با کولومبوس مواجه شود که خوب پیش نخواهد رفت. این موضوع چیزی است که هاوکینگ چندین بار آن را پیش از این اظهار کرده است. او در سال 2010 گفته بود: ما تنها نگاهی به خود داریم که ببینیم چطور زندگی هوشمند می تواند به چیزی برسد که ما نمیخواهیم به آن برسیم. او همچنین گفته "من تصور میکنم آنها می توانند در یک کشتی عظیم الجثه وجود داشته باشند که می توانند از همه منابع سیاره خودشان استفاده کنند. موجودات فضایی به این پیشرفتگی شاید بتوانند مهاجرت کنند و دنبال تسخیر و استعمار هرآن چیزی باشند که بتوانند به آن برسند"

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________

دیتالاگر چیست ؟

1395/07/05

دیتالاگر دستگاهی برای قرائت و ذخیره اطلاعات سنسورهای آنالوگ و دیجیتال است
Image 03
 

پارامترهای مهم در انتخاب دیتالاگر چیست؟

«سنسورهای قابل اتصال»: تنوع سنسورها در صنعت و دانشگاه بسیار زیاد است و تقریبا هیچ دیتالاگری نمی تواند ادعا کند که همه سنسورهای را قرائت میکند. ولی برخی از دیتالاگرها (مانند سری  DAQ شرکت آژند پژوهان توس) می توانند طیف وسیعی از سنسورها را تحت پوشش قرار دهند. همچنین در بعضی دیتالاگر ها همانند نمونه های ذکر شده مدارهای واسط برای سنسورهایی همچون کرنش سنج ها نیز تعبیه شده است.

«تعداد کانالها»: به مفهوم تعداد حداکثر سنسور قابل اتصال به دستگاه می باشد

«سرعت داده برداری»: این مشخصه تعداد داده برداشت شده توسط هر کانال را در واحد زمان (معمولا ثانیه) بیان می کند. دقت کنید که بعضی از سازندگان نرخ داده برداری همه کانالها را بصورت مجموع اعلام میکنند.

«دقت»: از آنجایی که برداشت داده از سنسورها به صورت دیجیتال صورت می گیرد، تفکیک پذیری مبدل آنالوگ به دیجیتال دستگاه می تواند در دقت برداشت شما موثر باشد. این دقت بر حسب تعداد بیت بیان می شود و بمعنی تفکیک با تقسیماتی به اندازه دو به توان تعداد بیت تقسیم می باشد. به عنوان مثال یک مقسم 8 بیتی توانایی تفکیک سیگنال به 256 حالت مختلف را دارد، یا 12 بیت به معنی تفکیک 4096 نقطه ایست.

«نرم افزار رابط»: داده برداری در دیتالاگر ها نهایتا توسط یک نرم افزار کامپیوتری صورت می گیرد. یک نرم افزار قدرتمند با قابلیت کالیبراسیون سنسورها بر اساس داده های مختلف و یا امکان کالیبراسیون غیرخطی، نمایش داده ها و رسم منحنی های مختلف می تواند یکی از مزایای یک دیتالاگر به حساب بیاید

«قیمت»: مسلما قیمت دستگاه به لحاظ مهندسی یکی از فاکتورهای مهم درانتخاب محصول نهایی است.

 

______________________________________________________________________________________